Nurkowanie w Egipcie i ograniczenia COVID

W dzisiejszych czasach, gdy wszyscy zmagamy się z pandemią COVID-19, przed każdym wyjazdem nachodzi nas mnóstwo wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa i zmian, które zostały wprowadzone w kraju, do którego chcemy się wybrać.

W tym wpisie postaramy się zobrazować to, co zmieniło się w Egipskich bazach nurkowych oraz jak należy przygotować się do wyjazdu.

Przed wyjazdem

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, turyści przylatujący do Egiptu zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego maksymalnie do 72h przed lądowaniem w kraju).
Mamy dwie możliwości:

  • wykonanie testu w Polsce – jest dodatkowym kosztem (około 450PLN), ale daje nam 100 % pewności, że nasza podróż odbędzie się bez przygód związanych z ew. kwarantanną na miejscu. Należy pamiętać, że wynik testu musi być przetłumaczony na język egipski lub angielski.

  • testy wykonywane na lotnisku w Egipcie – koszt takiego testu wynosi 30$ (czyli dużo mniej niż test wykonany w kraju), jednak na wyniki czekamy około 2 dni, a przy wyniku pozytywnym jesteśmy kierowani do wyznaczonej na izolatkę części hotelowej, nie możemy opuszczać pomieszczenia i w tym momencie nasza przygoda nurkowa się kończy.

Kolejną ważną rzeczą jest wypełnienie kart lokalizacyjnych oraz deklaracji zdrowia. Dostaniemy je w samolocie, ale wygodniejszą opcja jest wypełnienie ich przed wylotem.

Odpowiednie dokumenty można pobrać tutaj:

Arrival to Egypt Declaration Form

Public Health COVID-19 Passenger Self Declaration Form

Public Health Passenger Locator Form

Warto zaopatrzyć się w maseczki ochronne oraz płyny do szybkiej dezynfekcji rąk.

Pamiętaj, że Twój paszport musi mieć ważność przynajmniej 6 miesięcy od ostatniego dnia pobytu w Egipcie.

W czasie podróży

Na polskim lotnisku przed samym wejściem do terminala zostanie nam zmierzona temperatura, reszta procedur przebiega bez zmian (oddanie bagażu, przejście przez bramki, wejście do samolotu).

To co się zmieniło, to konieczność zasłaniania nosa i ust przez cały czas trwania podróży. Jedynym wyjątkiem jest czas spożywania posiłków lub picie.

Te same obostrzenia obowiązują na lotnisku w Egipcie. Dodatkowo nasze walizki przed pojawieniem się na taśmie zostają spryskane specjalnym płynem dezynfekcyjnym.

Wiza

Tradycyjnie po przylocie należy wypełnić wniosek wizowy (można zrobić to online: https://www.visa2egypt.gov.eg) i uiścić opłatę w wysokości 28$.

Do końca kwietnia 2021 turyści zwolnieni są z opłaty wizowej, a jej równowartość mogą przeznaczyć na testy PCR wykonywane na lotnisku.

Na miejscu

Cała obsługa bazy, restauracji i części hotelowej nosi maseczki i używa specjalnych płynów do dezynfekcji rąk. Turyści nie są do tego zobowiązani – wszystko zależy od naszych preferencji. Zaleca się jednak zasłanianie nosa i ust w czasie pobytu w restauracji kiedy nie spożywamy posiłków, podczas procedury zameldowania w recepcji oraz w biurze bazy nurkowej.

W restauracji zmieniła się forma podawania posiłków. Nie ma znanego nam szwedzkiego stołu -wszystkie dania wydawane są zza szyby. Możemy dowolnie komponować posiłki i bez problemu wrócić po dokładkę. Dostęp do kawy i herbaty w restauracji jest dla wszystkich. Z kawiarni zniknęły baniaki z wodą pitną, którą mogliśmy przelewać do własnych bidonów. Zostały one zamienione na nielimitowaną bezpłatną wodę butelkowaną.

Sprzęt bez zmian płuczemy w zbiorczych basen ze słodką wodą i rozwieszamy go na specjalnie przygotowanych wieszakach.

Relacja z wyprawy nurkowej do Egiptu w czasie pandemii

Jeżeli chcesz poznać szczegóły odnośnie wyprawy nurkowej do Egiptu w czasie pandemii COVID-19, zachęcamy do przeczytania naszego wpisu:

Nurkowanie z dziećmi w Egipcie – relacja z wyprawy

12 stycznia, 2021

Jeśli myślisz, że nie da się połączyć wyprawy nurkowej z wyjazdem z dziećmi, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Nam się to udało w czasie pandemii COVID-19.
Czytaj dalej »

Podziel się tym wpisem ze znajomymi.

Zostaw komentarz