Filipiny

Kraj składa się z ponad 7100 wysp, z których nawet nie wszystkie mają swoje nazwy. Jest drugim pod względem wielkości archipelagiem na Świecie, ustępuje miejsca tylko Indonezji. Położony jest w zachodniej części oceanu Spokojnego, gdzie od lądowej części Azji Południowo Wschodniej oddzielany jest przez Morze Południowochińskie a na południu od Indonezji przez Morze Celebes i Morze Sulu.

Wyspiarska natura Filipin znajduje odbicie nie tylko w krajobrazach ale również w kulturze ludzi zamieszkujących poszczególne części kraju. Szeroko widać wpływ Hiszpański, który rozpoczął się gdy Fryderyk Magellan zakotwiczył swój statek u wybrzeża Filipin w 1521 roku. Większość ludzi wyznaje wiarę Katolicką a ze względu na idealizowanie zachodniej kultury (szczególnie Amerykańskiej), w wielu miejscach widać i słychać język angielski, a fast-foody królują jako źródło szybkich przekąsek.

Filipiny ze względu na swój wyspiarski charakter i położenie geograficzne są idealnym miejscem do nurkowania praktycznie przez cały rok. Olbrzymia różnorodność gatunków, zarówno korali jak i stworzeń morskich, sprawia że każdy nurek znajdzie tutaj coś dla siebie, a ciepła woda przez cały rok, pozwala na cieszenie się przepięknymi i komfortowymi nurkami przez cały rok.

Miejsca takie jako Apo Island, Apo Reef i Tubbataha Reef stały się synonimami nurkowania z wielkimi oceanicznymi stworzeniami – tuńczyki, rekiny, ławice ostroboków i barakud, a czasami nawet rekiny wielorybie i manty. Miłośnicy małych stworzeń (makro) poczują się jak w raju nurkując u wybrzeży wyspy Negros a w szczególności przy wulkanicznych plażach miasteczka Dauin. Na wyspie Malapascua istnieje również duża szansa na spotkanie majestatycznych rekinów kosogonów a jeżeli stworzenia morskie nam się znudzą można udać się na wyspę Coron u której wybrzeży spoczywa wiele wraków japońskich statków z okresu drugiej Wojny Światowej.

Filipiny to nie tylko nurkowanie, podwodne przygody można połączyć z odpoczywaniem na przepięknych piaszczystych plażach, drzemkami pod palmami, dobrym jedzeniem i piciem oraz spacerami po zielonych tropikalnych wzgórzach połączonym z podziwianiem i kąpielami w zapierających dech w piersiach wodospadach.

Miejsca nurkowe

Kiedy Jechać?

Filipiny to kraj tropikalny, jest gorąco a wahania temperatury są niewielkie. Rok podzielony jest na dwa sezony: deszczowy (od czerwca do listopada) oraz suchy (od grudnia do maja). Intensywne zjawiska pogodowe takie jak burze tropikalne i tajfuny występują z reguły w północnej części kraju, region Luzon. Temperatura na lądzie jest w zakresie od 27°C do 34°C. Wieczory potrafią być chłodniejsze.

Temperatura wody pomiędzy 26°C a 28°C pozwala komfortowo nurkować w piance o grubości 3mm.

Co można zobaczyć pod wodą?

Informacje praktyczne