Nurkowanie na Filipinach

Obszar Filipin składa się z ponad 7100 wysp, z których nawet nie wszystkie mają swoje nazwy. Jest drugim pod względem wielkości archipelagiem na Świecie, ustępuje miejsca tylko Indonezji. Położony jest w zachodniej części oceanu Spokojnego, gdzie od lądowej części Azji Południowo Wschodniej oddzielany jest przez Morze Południowochińskie a na południu od Indonezji przez Morze Celebes i Morze Sulu.

Wyspiarska natura Filipin znajduje odbicie nie tylko w krajobrazach ale również w kulturze ludzi zamieszkujących poszczególne części kraju. Szeroko widać wpływ Hiszpański, który rozpoczął się gdy Fryderyk Magellan zakotwiczył swój statek u wybrzeża Filipin w 1521 roku. Większość ludzi wyznaje wiarę Katolicką a ze względu na idealizowanie zachodniej kultury (szczególnie Amerykańskiej), w wielu miejscach widać i słychać język angielski, a fast-foody królują jako źródło szybkich przekąsek.

Olbrzymia różnorodność gatunków, zarówno korali jak i stworzeń morskich, sprawia że każdy nurek znajdzie tutaj coś dla siebie, a ciepła woda przez cały rok, pozwala na cieszenie się przepięknymi i komfortowymi nurkami przez cały rok.

Możliwość nurkowania przez cały rok
Filipiny ze względu na swój wyspiarski charakter i położenie geograficzne są idealnym miejscem do nurkowania praktycznie przez cały rok.

Miejsca takie jako Apo Island, Apo Reef i Tubbataha Reef stały się synonimami nurkowania z wielkimi oceanicznymi stworzeniami – tuńczyki, rekiny, ławice ostroboków i barakud, a czasami nawet rekiny wielorybie i manty. Miłośnicy małych stworzeń (makro) poczują się jak w raju nurkując u wybrzeży wyspy Negros a w szczególności przy wulkanicznych plażach miasteczka Dauin. Na wyspie Malapascua istnieje również duża szansa na spotkanie majestatycznych rekinów kosogonów a jeżeli stworzenia morskie nam się znudzą można udać się na wyspę Coron u której wybrzeży spoczywa wiele wraków japońskich statków z okresu drugiej Wojny Światowej.

Filipiny to nie tylko nurkowanie, podwodne przygody można połączyć z odpoczywaniem na przepięknych piaszczystych plażach, drzemkami pod palmami, dobrym jedzeniem i piciem oraz spacerami po zielonych tropikalnych wzgórzach połączonym z podziwianiem i kąpielami w zapierających dech w piersiach wodospadach.

Najpopularniejsze miejsca nurkowe

Miejsca nurkowe na Filipinach

Malapascua

Przepiękna mała wysepka na północy od Cebu. Słynie z możliwości nurkowania z rekinami kosogonami

czytaj dalej >>

Bohol

Wyspa Balicasag to jedno z ulubionych miejsc nurków na Filipinach. Piękne ściany i olbrzymie ławice barakud zapierają dech w piersiach.

czytaj dalej >>

Anilao

Jedno z najładniejszych miejsc na nurkowania nocne. Bogactwo małych stworzeń i spokojne wody pozwalają w pełni zachwycić się różnorodnością rafy.

czytaj dalej >>

Moalboal

Niepowtarzalna możliwość do zanurkowania z ławicami miliona sardynek, które są tam codziennie, przez cały rok.

czytaj dalej >>

Dauin

Królestwo małych stworzeń. Na czarnym wulkanicznym piachu natrafić można na wiele małych, lecz fantastycznych stworzeń.

czytaj dalej >>

Palawan, Coron

Miejsce dla miłośników wraków. Na dnie spoczywa wiele statków, które zatonęły podczas Drugiej Wojny Światowej.

czytaj dalej >>

Puerto Galera

Różnorodne miejsca nurkowe i krystalicznie czysta woda daje możliwość nie tylko obcowania z morskimi stworzeniami ale też pozwala podziwiać majestatyczny krajobraz podwodnym, a w szczególności przepiękne kaniony.

czytaj dalej >>

Tubbataha Reef

Rafa znane z bogactwa dużych oceanicznych stworzeń. Według wielu nurków jedno z najlepszych miejsc nurkowych na Świecie.

czytaj dalej >>

Apo Reef

Druga co do wielkości rafa koralowa na Świecie. Bogactwo podwodnego życia rekompensuje dużą odległość do lądu.

czytaj dalej >>

Boracay

Białe piaszczyste plaże, a pod wodą delikatne prądy, które pozwalają podziwiać lokalne rafy w bardzo komfortowy sposób.

czytaj dalej >>

Co można zobaczyć pod wodą?

Nurkując na Filipinach można zetknąć się z wielką różnorodność zarówno stworzeń morskich jak i korali. Między innymi:

 
Rekin rafowy

Ślimak
nagoskrzelny

 
Żółw

 
Frogfish

Kiedy jechać na Filipiny?

Filipiny to kraj tropikalny, jest gorąco a wahania temperatury są niewielkie. Rok podzielony jest na dwa sezony: deszczowy (od czerwca do listopada) oraz suchy (od grudnia do maja). Intensywne zjawiska pogodowe takie jak burze tropikalne i tajfuny występują z reguły w północnej części kraju, region Luzon.

Najlepszym okresem na wyjazd na Filipiny jest od listopada do maja, kiedy temperatury powietrza są niższe a ilość opadów najmniejsza w ciągu roku. Jednak nurkowanie możliwe jest przez cały rok. Widoczność zależna jest od pogody, w sezonie od listopada do maja kiedy prawdopodobieństwo burz i silnego wiatru jest mniejsze, widoczność jest najlepsza.

Temperatura powietrza
Filipiny - temperatura powietrza

Temperatura powietrza w ciągu dnia jest w zakresie od 27°C do 34°C. Wieczory potrafią być chłodniejsze.

Temperatura wody
Filipiny - temperatura wody

Temperatura wody pomiędzy 26°C a 28°C pozwala komfortowo nurkować w piance o grubości 3mm.

Informacje praktyczne

Galeria

Najpopularniejsze kraje